Nowości  Flota firmowa    
 


FlotaFirmowa.pl > Poczta Polska testuje ciężarówki na gaz LNG

2019-06-18 Poczta Polska testuje ciężarówki na gaz LNG

Ciężarówka Scania R410 zasilana skroplonym gazem ziemnym LNG jest testowana przez Pocztę Polską na trasie Lublin - Warszawa - Lublin.

Według informacji Poczty Polskiej zastosowany w ciągniku sidołowym 13-litrowy silnik ma osiągi i charakterystykę nowoczesnego silnika wysokoprężnego o tej samej mocy.


Scania R410 zasilana skroplonym gazem ziemnym LNG (grafika: Poczta Polska)

Napęd na skroplony gaz ziemny LNG (ang. liquefied natural gas) pozwala na redukcję emisji dwutleku węgla (CO2), tlenków azotu. Dodatkowo, dzięki właściwościom gazu ziemnego możliwe jest całkowite wyeliminowanie emisji cząstek stałych.

Ciągnik siodłowy wyposażono w zautomatyzowaną skrzynię biegów Scania Opticruise. Zapewnia ona płynną i szybką zmianę biegów.

Zasięg Scanii zasilanej LNG wynosi do 1 300 km w płaskim terenie .

Poczta Polska od ponad roku przeprowadza testy aut zasilanych paliwami alternatywnymi. Obok ciężarówki od 2018 roku testuje ona także dostawczaki elektryczne.

"Rocznie przewozimy ponad 1,8 miliarda przesyłek pocztowych i ponad 1 mln przesyłek paletowych. Prognozy pokazują, że w kolejnych latach wolumeny będą rosły. Jednocześnie przygotowując się do wejścia w tzw. Strefy Czystego Transportu Poczta, podobnie jak inne firmy logistyczne, z odpowiednim wyprzedzeniem analizuje rynek pojazdów zarówno elektrycznych jak i na paliwa alternatywne, aby zdobyć doświadczenia i jak najlepiej przygotować się do wymiany floty." - powiedział Jerzy Garycki, dyrektor zarządzający Pionem Operacji Logistycznych w Poczcie Polskiej.